Rólam, röviden...

Az illatok, az ízek, a fűszerek feltöltenek és energiát adnak. 

Hiszem, hogy akkor tudunk igazán jóban lenni önmagunkkal, ha olyasmit csinálunk, amit örömmel és igazi szenvedéllyel tudunk végezni. Nekem a gasztronómia, a befőzés egy ilyen tevékenység. Szeretek kétkezi munkát végezni, jó érzéssel tölt el, ha látom, hogy a munkámnak látszata, kézzel fogható, ízzel érezhető, szemmel látható eredménye van.
Nekem a befőzés terápia. Nincs annál megnyugtatóbb számomra, mint a fazékban az összetevőket kavargatni. Előre eltervezni, hogy mi kerül a fazékba, milyen fűszerrel fogom megbolondítani... irtóra élvezetes feladat. A tervezéstől a megvalósulásig, minden percét élvezem. Ha a gyümölcs vagy zöldség leszedésre került, indulhat a munka. És kezdetét veheti az ötletelés. Mit rakjak bele… mivel fűszerezzem…. mivel édesítsem? Az ötletet a tett követi, és belevetem magam a munkába. Pucolok, darabolok, turmixolok, füszerezek és fakanalat ragadok. Aztán keverem-kavarom, kóstolom és szagolom, a legvégén pedig üvegbe zárom.

Embereket élelemmel ellátni felelősség, én pedig kényeztetni akarom azokat, akik valamilyen úton módon az utamba kerülnek!

Dia EdoDia és Edó

Két nő, mozgalmas életmód, hasonló karakter, eltérő foglalkozás, egységes értékrend. 


Dia: természetvédelmi mérnők, túravezető a Fertő- tájon, 
Edó: kézműves termékek készítője a Fertő-parton.  
 
Mindketten fontosnak tartjuk a családi gyökereinket, és noha földrajzilag nagyon távol eső helyen születtünk egymástól, mégis a közös hitrendszer, életszeretet és akaraterő nagyon hasonlóvá tett bennünket.
Védjegyes tagjai vagyunk az Alpokalja-Fertő-Táj Vidékfejlesztési Egyesületnek, mert hiszünk benne, hogy a valódi érték a vidék minőségében rejlik.
 
Hiszünk abban, hogy ha megkeressük a módját annak, hogyan tudjuk világunkat boldogabbá tenni, máris létrehoztunk valami fontosat.
A közösség ereje, a lakóhely ismerete, a vidékhez való kötődés erőssége adja azt a pluszt amit átadni szeretnénk programjainkon.
 
Dia, a környezettudatos szemléletmóddal, a természet iránti rajongásával, példamutatóan vezeti túráit és tágítja az őt körülvevő emberek látásmódját, és ismereteit.
Edó szerint a látszólag olyan kis dolgok, mint az étkezés, rendkívül fontosak!
Nagy hangsúly fektet arra, hogy kézműves műhelyében készült termékeit minőségi alapanyagból és gondosan készítse el. Fontosnak tartja, hogy tudjuk mivel tápláljuk testünket, honnan szerezzük be élelmünket és hogyan kerül az asztalra.

KÖVETKEZŐ KÖZÖS PROGRAMUNK FACEBOOK ESEMÉNYE

 

Az úgy volt, hogy idén kora nyáron, kaptam egy kedves barátnőmtől legalább 10 tő bardóci paradicsompalántát. Az, hogy a palánta bardóci, az olyan pluszt jelentett nekem, hogy kitüntetett figyelemmel kellett ezekkel a palántákkal bánnom. Így aztán nem ültethettem el oda, ahová a többi paradicsomot is ültettem.

A későbbiek során nem biztos, hogy emlékeztem volna, hogy melyik a bardóci palánta és melyik nem. De nekem ezt fontos volt egész nyáron tudnom, és úgy ápolnom ezeket a töveket, mintha hímes tojásokat termettek volna.

Mire elkészült a magaságyás, arra kitaláltam, hogy oda is szorítok helyet a palántáknak. Tudtam, hogy az a mennyiségű és minőségű föld, amit két kézzel belemertünk emberemmel az ágyásba, az igencsak hálás terepet fog nyújtani az újonnan kedvenccé vált kis növényeknek.

Na de most elmondom, hogy miért is lettek kedvencek. Tudjátok hol van Bardóc?

Bardóc a “világ közepe”, legalábbis számomra! Ez a kis falu a Keleti-Kárpátokban a Persányi-hegység és a Baróti-hegység által közrezárt település, mely tengerszint felett 500 méter magasságban, Barót városától (szülővárosomtól) 7 km-re fekszik. Anyukám bardóci születésű , így számomra ez az aprócska kis falu, 800 körüli lakossával, a gyermekkorom boldog és önfeledt helyszínét jelenti. A Kormos-patak völgyében terül el, mely alkalmas terepet adott, hogy gyermekkoromban gyakran mártozzunk hűvös vízében.

Tehát elég egyértelmű, hogy miért is volt annyira fontos, hogy ezeket a palántákat “aranyszaró” növényként megkülönböztetett figyelemmel neveljem, igaz?

A probléma csak azzal adódott, hogy mivel vastagon benne voltunk a nyárban, mire a tövek elhelyezésre kerültek méltó helyükre, így volt egy sanda gyanúm, hogy a termésnek nem lesz ideje beérni, mire az ősz megérkezik.

Ekkor még nem filóztam sokat a miértekkel és hogyanokkal, azaz, hogy mit kezdek majd az éretlen paradicsomokkal, volt egyéb elfoglaltság is a kertben, amin a fejemet törhettem.

Aztán mikor megjelentek a termések és elkezdtek kikerekedni szép nagyra, akkor éreztem, hogy bejó lenne, ha lenne idejük beérni. Az idő kegyes volt hozzánk, az ősz gyönyörű napokkal örvendeztetett és még mindig örvendeztet minket, a vénasszonyok sem panaszkodhatnak, nekik is kijút a jóból, de azért a hajnali hűvösebb szelek már arra engedtek következtetni, hogy itt lépni kell, ha a paradicsomok helyzetére gondolok. Sebaj, gondoltam itt van látogatóban anyu, majd együtt kieszeljük, hogy mit kezdjünk vele.

Az igazi meglepetés akkor ért bennünket, mikor a sűrűre nőtt töveket szépen kihúzogatva szembesültünk a realitással, éspedig azzal az örvendetes ténnyel, hogy itt nem egy-két szemecske paradicsomról van szó, hanem kétöklömnyi nagyságú gyönyörű termésekről. A problémát akkor még abban láttuk, hogy ezek mind egytől- egyig olyan zöldek voltak, hogy semmi esélyt nem adtunk volna nekik a pirosodásra. Szerencsére nem is kellett nekik megpirosodni, mert mi a bevett rutintól eltérően, -mely ezidáig abban a hitben ringatott minket, hogy a zöldparadicsom csak savanyúság eltevésére alkalmas, jó ecetes vízben-, elkezdtünk azon gondolkodni, hogy mit főzzünk belőle. Azzal tisztában voltunk, hogy ecetes lében savanyúságnak nem akarunk eltenni, mert azt mi nem szeretjük, az viszont sejtetni véltük, hogy nem kell a szomszédba mennünk tanácsért, mert a mi felhalmozott tapasztalatunk átfog billenteni minket a kezdeti bizonytalanságunkon. S ez aztán így is lett!

Azt már ekkor tudtam, hogy gyömbér mindenképpen fog kerülni bele, de a többi összetevő, a befőzés pillanatáig, köztünk a vita tárgyát képezte!

Volt, hogy néhány ismerőst, akiknek véleményére és ízlésére adok, megkérdeztem, így jött össze az a javaslat, hogy aranymazsolával kellene a paradicsom savanyúságán enyhíteni. Az aranymazsola hamar a bolt polcáról a kamrámba került, de ekkor jött egy váratlan fordulat, mely az aranymazsolát a sarokba szorította. Egy kedves ismerősöm meglepett, idén már másodszor, olyan finom erőspaprikával, mely gyorsan a hozzávalók listájára tornázta magát. Az előbb említett barátot a természet bőséges terméssel ellátta, de mivel ő nem fogyasztja a csípős dolgokat, rám gondolva, hogy én majd tudom hasznosítani, felajánlotta. Olyan szívesen adnék neki az elkészült termékből kóstolót, de gyanítom, hogy nem díjazná a csípőssége miatt…

Ott tartunk tehát, hogy az aranymazsolát kiszorította az isteni finom, de csípős pirospaprika, a gyömbér viszont még mindig tartotta a pozícióját!

A főzést ekkor már elkezdtük, mert tudtuk, hogy a spontán kreativitásnak is teret kell engednünk, és olyan hozzávalót is kell belecsempésznünk, amit akkor találtunk meg a kamrapolcán.

A végén így alakult a helyzet: a paradicsomot felkockáztuk, a paprikát kimagoztuk és apró pici darabokra vágtuk, a gyömbért meghámoztuk és lereszeltük. Ekkor jött az ötlet, hogy fokhagyma is legyen benne, és a nyáron készített fűszerecetem is, -mely 5 féle gyógy- és fűszernövényből készített almaecet-, szerepet vállalhat! Egy kiskanál só és “egy kicsivel” több cukor is segített abban, hogy az ízek karaktere és zamata közösen érvényesüljön, oly módon, hogy egyiknek se legyen ereje elnyomni a másikat.

Summa-summárum nekem nagyon ízlik, egy intenzív ízvilágú, zamatos, csípős, de nem karcos utóízzel, remek egyveleget alkottunk!

Szeretném veletek megkóstoltatni, így arra gondoltam, hogy az egyéb finomságaim mellett, a soproni Test és Lélek fesztiválra is magammal viszem!

Szeretettel várlak a kóstolóra november 16-án, 9 órától egészen estig, a soproni GYIK Központban!

Edó

Kóstolj bele a világomba

Ízeimmel egyre több helyen találkozhatsz

Örömmel tölt el, hogy termékeim már néhány vendéglátóhely elismerését is kivívták, melynek ékes bizonyítéka, hogy náluk is találkozhatsz az EDÓ ízekkel. Az egyes helyszínek neveire kattintva láthatod az elérhetőségeiket: Malacpofa Gasztro Deli, Rozetta Kávézó Kapuvár, Erhardt Pékség Sopron, Tornácos Ház, Koffer Borbár Sopron

Kedves Edit! Le a kalappal a lekvárod előtt! Ma bontottam ki, s mivel én sok és finom lekvárt készítek, kritikusan kóstoltam. Őszintén mondhatom, hogy rendkívül finom, tartalmas, ízletes és legfőképpen nem édes! Gratulálok!

Szalai Ibolya

Edó, most kóstoltam először a fűszeres almalekvárt, hát valami fantasztikus!!! Nagyon köszönjük a finomságaitokat!

Erhardt Zsuzsa

Az egyik kedvenc: Anyuka zakuszkája... Hűvös napokon (is) a nyár ízeit juttatja eszünkbe! Pirítóson vagy csak úgy, kanállal az üvegből. Egy baj van vele, nagyon hamar elfogy. Othello és a Karácsonyi Izabella: palacsintába vagy piskótához... különleges, egyedi ízélményt varázsol az amúgy "szokványos" ételekből!

Folyi Andrea

Szeretettel ajánlom mindenkinek, aki az igényes, minőségi étkezést és a természetes alapanyagokat tartja szem előtt! Minden terméked isteni finom Edó, de a személyes kedvencem a sárgabarack chutney és a zakuszka! A vendégeink is imádják a szendvicseinkben vagy kenceként a friss kovaszos kenyérhez!

Soproni-Tucsek Tündi

Írj nekem!

Partnereim

elgusto logo1 erhardt logo kofferbar  logo by    malacpofa   rozetta   tornacos logo