Rólam, röviden...

Az illatok, az ízek, a fűszerek feltöltenek és energiát adnak. 

Hiszem, hogy akkor tudunk igazán jóban lenni önmagunkkal, ha olyasmit csinálunk, amit örömmel és igazi szenvedéllyel tudunk végezni. Nekem a gasztronómia, a befőzés egy ilyen tevékenység. Szeretek kétkezi munkát végezni, jó érzéssel tölt el, ha látom, hogy a munkámnak látszata, kézzel fogható, ízzel érezhető, szemmel látható eredménye van.
Nekem a befőzés terápia. Nincs annál megnyugtatóbb számomra, mint a fazékban az összetevőket kavargatni. Előre eltervezni, hogy mi kerül a fazékba, milyen fűszerrel fogom megbolondítani... irtóra élvezetes feladat. A tervezéstől a megvalósulásig, minden percét élvezem. Ha a gyümölcs vagy zöldség leszedésre került, indulhat a munka. És kezdetét veheti az ötletelés. Mit rakjak bele… mivel fűszerezzem…. mivel édesítsem? Az ötletet a tett követi, és belevetem magam a munkába. Pucolok, darabolok, turmixolok, füszerezek és fakanalat ragadok. Aztán keverem-kavarom, kóstolom és szagolom, a legvégén pedig üvegbe zárom.

Embereket élelemmel ellátni felelősség, én pedig kényeztetni akarom azokat, akik valamilyen úton módon az utamba kerülnek!

Dia EdoDia és Edó

Két nő, mozgalmas életmód, hasonló karakter, eltérő foglalkozás, egységes értékrend. 


Dia: természetvédelmi mérnők, túravezető a Fertő- tájon, 
Edó: kézműves termékek készítője a Fertő-parton.  
 
Mindketten fontosnak tartjuk a családi gyökereinket, és noha földrajzilag nagyon távol eső helyen születtünk egymástól, mégis a közös hitrendszer, életszeretet és akaraterő nagyon hasonlóvá tett bennünket.
Védjegyes tagjai vagyunk az Alpokalja-Fertő-Táj Vidékfejlesztési Egyesületnek, mert hiszünk benne, hogy a valódi érték a vidék minőségében rejlik.
 
Hiszünk abban, hogy ha megkeressük a módját annak, hogyan tudjuk világunkat boldogabbá tenni, máris létrehoztunk valami fontosat.
A közösség ereje, a lakóhely ismerete, a vidékhez való kötődés erőssége adja azt a pluszt amit átadni szeretnénk programjainkon.
 
Dia, a környezettudatos szemléletmóddal, a természet iránti rajongásával, példamutatóan vezeti túráit és tágítja az őt körülvevő emberek látásmódját, és ismereteit.
Edó szerint a látszólag olyan kis dolgok, mint az étkezés, rendkívül fontosak!
Nagy hangsúly fektet arra, hogy kézműves műhelyében készült termékeit minőségi alapanyagból és gondosan készítse el. Fontosnak tartja, hogy tudjuk mivel tápláljuk testünket, honnan szerezzük be élelmünket és hogyan kerül az asztalra.

KÖVETKEZŐ KÖZÖS PROGRAMUNK FACEBOOK ESEMÉNYE

 

Úgy hiányzik a nyár, az érett gyümölcs illata, és a fakanál forgatása a befőzős lábosomban, hogy azon morfondíroztam mivel tudnám kompenzálni ezt az érzést. És akkor belém hasított a gondolat: dehát télen is lehet befőzni!!

Nos, a citrusok, amik ilyenkor télen ellepik a boltok polcait, jó alapot jelenthetnek egy finom lekvár készítéséhez.

A narancs télen egy alapgyümölcs. Mi rendszeresen vásároljuk, aztán cikkekre szedve esszük, de gyakran ki is facsarjuk és levét örömmel fogyasztjuk.

A befőzéshez tudtam, hogy olyan lekvárt szeretnék készíteni, amiben a narancs héját is felhasználom, ezért bio narancsot vásároltam.

Elvileg a bio narancs héja kezeletlen, így bátran fogyasztható.

A neten próbáltam receptek után kutatni, míg végül a legszimpatikusabb mellett tettem le a voksom. A chili és vanília blogon olvastam egy különleges narancs receptet, íme a recept:

Narancslekvár á la Nigel Slater

Ebben a receptben tényleg az a fontos, hogy kezeletlen héjú narancs legyen, mert a narancs húsa mellett a héját is felhasználjuk.

Viszont az előkészítésbe majdnem beletört a képzeletbeli bicskám. Ugyanis a recept szerint a meghámozott narancs héját iszonyú vékony szeletekre kell vagy legalábbis illik felvágni. Mivel a bloghoz csatolt képen is majdnem pálcika vékony csíkocskák voltak, gondoltam én sem adom alább, és amennyire lehet gyufaszálvékony csíkokat gyártok. Csupán egy kiló gyümölcsnek estem neki, de a csíkozás eléggé kifárasztott. A pucolásnál figyelnem kellett arra, hogy szépen negyedelve szedjem le a narancsról a héját, hogy minél egyenletesebb csíkokat tudjak belőlük kreálni. Miután negyedelve levágtam a narancsról a héját, a belső részről egy éles késsel vékony lemetszettem a fehér részét, mert azt tudom, hogy attól nagyon kesernyéssé tud válni a lekvár. Mivel ez a lekvár amúgy is egy kesernyés ízvilágú lekvár, nem akartam méginkább erősíteni a kesernyésségén.

Ennél a lekvár készítésnél az a szerencse, hogy egy éjszakát ázni kell hagyni a vízben, hogy a kesernyés íz távozzon az áztatás során. Egyébként úgysem lettem volna képes arra, hogy a pucolás és csíkozás után még nekiálljak befőzni.

Tehát követtem a receptben leírt utasítást, és a hámozás után kifacsartam a narancsot. A facsart gyümölcshúst apró darabokra vágtam és összekvertem a héjjal és a kifacsart lével.

Egy fém tálban hideg vizet öntöttem rá és hagytam egy éjszakát érlelődni.

Másnap újjult erővel ugrottam neki.

Lényegében a munka dandárját már előző nap elvégeztem, ezért a befőzés pofon egyszerűen ment. A teljes mennyiséget vízestől átöntöttem a befőző lábasomba, majd feltettem főni. Egy citrom levét is hozzácsavartam, hogy az kesernyés ízt egy kis savassággal ellenpontozzam. Cukorból az egy kg gyümölcshöz 0,75 kg használtam, amihez hozzákevertem egy kávéskanál pektint.

Mikor a narancs keveréket már vagy jó félórája főztem, hozzáöntöttem a pektines cukrot és adtam nekik ismét fél órát az ismerkedésre.

Sűrű kevergetés közben boldogan konstatáltam, hogy a hatás most sem maradt el. A cukor, pektin és forróság hatására a lekvár szépen elkezdett besűrűsödni.
Ekkor a steril üvegek is kikerültek a sütőből, ahol sterilitásukat megszerezték és laza mozdulatokkal beléjük mertem az isteni nedűt.

A tartosítás nálam mindig ugyanúgy zajlik: száraz dunsztban altatom még őket egy napig, hogy biztos ami biztos alapon minőségi szavatosságuk megfeleljen a követelményeinknek.

És akkor íme a recept összetevői:

  • 1 kg kezeletlen héjú narancs
  • 1 citron facsart leve
  • 0,75 kg cukor
  • 1 kávéskanál pektin


Ennyi.

Hajrá téli befőzés!

Edó

Kóstolj bele a világomba

Ízeimmel egyre több helyen találkozhatsz

Örömmel tölt el, hogy termékeim már néhány vendéglátóhely elismerését is kivívták, melynek ékes bizonyítéka, hogy náluk is találkozhatsz az EDÓ ízekkel. Az egyes helyszínek neveire kattintva láthatod az elérhetőségeiket: Malacpofa Gasztro Deli, Rozetta Kávézó Kapuvár, Erhardt Pékség Sopron, Tornácos Ház, Koffer Borbár Sopron

Kedves Edit! Le a kalappal a lekvárod előtt! Ma bontottam ki, s mivel én sok és finom lekvárt készítek, kritikusan kóstoltam. Őszintén mondhatom, hogy rendkívül finom, tartalmas, ízletes és legfőképpen nem édes! Gratulálok!

Szalai Ibolya

Edó, most kóstoltam először a fűszeres almalekvárt, hát valami fantasztikus!!! Nagyon köszönjük a finomságaitokat!

Erhardt Zsuzsa

Az egyik kedvenc: Anyuka zakuszkája... Hűvös napokon (is) a nyár ízeit juttatja eszünkbe! Pirítóson vagy csak úgy, kanállal az üvegből. Egy baj van vele, nagyon hamar elfogy. Othello és a Karácsonyi Izabella: palacsintába vagy piskótához... különleges, egyedi ízélményt varázsol az amúgy "szokványos" ételekből!

Folyi Andrea

Szeretettel ajánlom mindenkinek, aki az igényes, minőségi étkezést és a természetes alapanyagokat tartja szem előtt! Minden terméked isteni finom Edó, de a személyes kedvencem a sárgabarack chutney és a zakuszka! A vendégeink is imádják a szendvicseinkben vagy kenceként a friss kovaszos kenyérhez!

Soproni-Tucsek Tündi

Írj nekem!

Partnereim

elgusto logo1 erhardt logo kofferbar  logo by    malacpofa   rozetta   tornacos logo