Rólam, röviden...

Az illatok, az ízek, a fűszerek feltöltenek és energiát adnak. 

Hiszem, hogy akkor tudunk igazán jóban lenni önmagunkkal, ha olyasmit csinálunk, amit örömmel és igazi szenvedéllyel tudunk végezni. Nekem a gasztronómia, a befőzés egy ilyen tevékenység. Szeretek kétkezi munkát végezni, jó érzéssel tölt el, ha látom, hogy a munkámnak látszata, kézzel fogható, ízzel érezhető, szemmel látható eredménye van.
Nekem a befőzés terápia. Nincs annál megnyugtatóbb számomra, mint a fazékban az összetevőket kavargatni. Előre eltervezni, hogy mi kerül a fazékba, milyen fűszerrel fogom megbolondítani... irtóra élvezetes feladat. A tervezéstől a megvalósulásig, minden percét élvezem. Ha a gyümölcs vagy zöldség leszedésre került, indulhat a munka. És kezdetét veheti az ötletelés. Mit rakjak bele… mivel fűszerezzem…. mivel édesítsem? Az ötletet a tett követi, és belevetem magam a munkába. Pucolok, darabolok, turmixolok, füszerezek és fakanalat ragadok. Aztán keverem-kavarom, kóstolom és szagolom, a legvégén pedig üvegbe zárom.

Embereket élelemmel ellátni felelősség, én pedig kényeztetni akarom azokat, akik valamilyen úton módon az utamba kerülnek!

Dia EdoDia és Edó

Két nő, mozgalmas életmód, hasonló karakter, eltérő foglalkozás, egységes értékrend. 


Dia: természetvédelmi mérnők, túravezető a Fertő- tájon, 
Edó: kézműves termékek készítője a Fertő-parton.  
 
Mindketten fontosnak tartjuk a családi gyökereinket, és noha földrajzilag nagyon távol eső helyen születtünk egymástól, mégis a közös hitrendszer, életszeretet és akaraterő nagyon hasonlóvá tett bennünket.
Védjegyes tagjai vagyunk az Alpokalja-Fertő-Táj Vidékfejlesztési Egyesületnek, mert hiszünk benne, hogy a valódi érték a vidék minőségében rejlik.
 
Hiszünk abban, hogy ha megkeressük a módját annak, hogyan tudjuk világunkat boldogabbá tenni, máris létrehoztunk valami fontosat.
A közösség ereje, a lakóhely ismerete, a vidékhez való kötődés erőssége adja azt a pluszt amit átadni szeretnénk programjainkon.
 
Dia, a környezettudatos szemléletmóddal, a természet iránti rajongásával, példamutatóan vezeti túráit és tágítja az őt körülvevő emberek látásmódját, és ismereteit.
Edó szerint a látszólag olyan kis dolgok, mint az étkezés, rendkívül fontosak!
Nagy hangsúly fektet arra, hogy kézműves műhelyében készült termékeit minőségi alapanyagból és gondosan készítse el. Fontosnak tartja, hogy tudjuk mivel tápláljuk testünket, honnan szerezzük be élelmünket és hogyan kerül az asztalra.

KÖVETKEZŐ KÖZÖS PROGRAMUNK FACEBOOK ESEMÉNYE

 

A címben megkezdett mondatot folytatva van nekem még egy mániám, éspedig a finom házipálinka. Az úgy volt, hogy Szomszédasszony drága, akivel a pálinka kóstolás (fogyasztás) művészetét már magas szintre emeltük, beállított ismèt egy üveg barackpálinkával.

Kóstolás után meg voltam győződve, hogy lekvárhoz is fogom használni, hiszen javában èrik a kajszibarack, a gyümölcsszedő vödör éppen tele, naná, hogy most pálinkával lesz házasítva.

Az elfogyasztott kupica után erőm megkétszereződött és azonnali késztetést éreztem, hogy rögtön belevágjak a lecsóba, azaz a barackba ?

A barack pucolás nem nagy kunszt, fogod a vödör tartalmát és beleborítod a mosogató kagylóba, bő sugárral vizet engedsz rá, és egyenkènt megmosod, valamint kimagozod. Az ember lánya, ha már elég munkaórát töltött hasonló műveletekkel, már úgy jár kezében a barack, hogy öröm azt nèzni.

A barack amúgy is hálás gyümölcs, mert gyorsan pucolható, és nem kell pöcsölni vele, mint mondjuk a meggy.

5 kg barack megpucolása félórás elfoglaltság, mértem az időt, de tényleg...

Na, a főzést már nem lehet így lekurtítani…

Pucolás után befőzőlábasba gurítottam, majd az 5 kg barackot nyakon szórtam 30 dkg cukorral. Egészséges életmód ide vagy oda, de cukor kell, s kész. A cukor segíti a lekvár szavatosságát hosszítani, s ennyi.

Szóval alíg 10 perc s a barack elkezd “izzadni” a cukortól, s olyan szépen levet ereszt, hogy azt öröm nézni.

Na, ekkor előkaptam a kis kézi masinámat, s pépesre törtem a lábas tartalmát. Forráspontig főztem, majd jó alaposan hozzákevertem az előre bekevert egyveleget.

Nos, az egyveleg az alábbi összetevőkből állt:

  • 1 ek pektin
  • 1 ek citromsav
  • 2 ek cukor

Ezt a három összetevőt mèg száraz állapotban összekeverem, majd a forró lekvárból kezdek apránként kimerni és fokozatosan hozzákeverni az egyveleghez, hogy ne legyen csomós. Mikor már felvette a lekvár hőmérsékletét lassan beleborítom a fővő lekvárba.

Mikor már ismételten eltelt bő tíz perc a forrástól számítva, a tűzről levettem, az előre sterilizált forró üvegeket előkészítettem (sterilizálási módszeremről korábban született poszt:)) a pálinkát pedig finom mozdulatokkal a tetejére locsoltam. Ja, apropó pálinka, az 5 kg barackhoz, 30 dkg cukorhoz 2 dl pálinkát bátorkodtam önteni. Mindezt szigorúan csak akkor, mikor már a lekvár alatt a tűz lekapcsolásra került. Szem előtt tartva azt a tényt, hogy a pálinkából elillan a szesz, ha főzzük és akkor aztán elmarad majd a várva várt élmény, mármint amit Szomszédasszonnyal kipróbálhatunk.

(itt jegyezném meg, hogy az alkohollal való kapcsolatom nincs elmélyülve) úgy-e Szasszony?)

Szóval ott tartunk, hogy belekerült a pálesz, utolsó keverès megvolt, mehet az üvegbe a manna.

Igen ám, de a pálinkás üvegben maradt még egy ujjnyi, most mi legyen vele. Hát mi más? Ezt is elnyeli a lekváros üveg a következőképpen.

Az üvegeket a nyak alsó pereméig töltöttem, majd a pálinkával egy vékony záróréteget képeztem, így segítve a tartosságot minél hosszabb ideig megőrízni.

Végül zárókupak került rá, és száraz dunsztban folytathatták a pihenést.

És, hogy a befőzés előtt elfogyasztott pálesz sem maradt nyomtalanul, mi sem bizonyítja jobban, mint az alábbi kép:

...

Szerencsére csak 1 üveg esett áldozatul….

Kóstolj bele a világomba

Ízeimmel egyre több helyen találkozhatsz

Örömmel tölt el, hogy termékeim már néhány vendéglátóhely elismerését is kivívták, melynek ékes bizonyítéka, hogy náluk is találkozhatsz az EDÓ ízekkel. Az egyes helyszínek neveire kattintva láthatod az elérhetőségeiket: Malacpofa Gasztro Deli, Rozetta Kávézó Kapuvár, Erhardt Pékség Sopron, Tornácos Ház, Koffer Borbár Sopron

Kedves Edit! Le a kalappal a lekvárod előtt! Ma bontottam ki, s mivel én sok és finom lekvárt készítek, kritikusan kóstoltam. Őszintén mondhatom, hogy rendkívül finom, tartalmas, ízletes és legfőképpen nem édes! Gratulálok!

Szalai Ibolya

Edó, most kóstoltam először a fűszeres almalekvárt, hát valami fantasztikus!!! Nagyon köszönjük a finomságaitokat!

Erhardt Zsuzsa

Az egyik kedvenc: Anyuka zakuszkája... Hűvös napokon (is) a nyár ízeit juttatja eszünkbe! Pirítóson vagy csak úgy, kanállal az üvegből. Egy baj van vele, nagyon hamar elfogy. Othello és a Karácsonyi Izabella: palacsintába vagy piskótához... különleges, egyedi ízélményt varázsol az amúgy "szokványos" ételekből!

Folyi Andrea

Szeretettel ajánlom mindenkinek, aki az igényes, minőségi étkezést és a természetes alapanyagokat tartja szem előtt! Minden terméked isteni finom Edó, de a személyes kedvencem a sárgabarack chutney és a zakuszka! A vendégeink is imádják a szendvicseinkben vagy kenceként a friss kovaszos kenyérhez!

Soproni-Tucsek Tündi

Írj nekem!

Partnereim

elgusto logo1 erhardt logo kofferbar  logo by    malacpofa   rozetta   tornacos logo