Rólam, röviden...

Az illatok, az ízek, a fűszerek feltöltenek és energiát adnak. 

Hiszem, hogy akkor tudunk igazán jóban lenni önmagunkkal, ha olyasmit csinálunk, amit örömmel és igazi szenvedéllyel tudunk végezni. Nekem a gasztronómia, a befőzés egy ilyen tevékenység. Szeretek kétkezi munkát végezni, jó érzéssel tölt el, ha látom, hogy a munkámnak látszata, kézzel fogható, ízzel érezhető, szemmel látható eredménye van.
Nekem a befőzés terápia. Nincs annál megnyugtatóbb számomra, mint a fazékban az összetevőket kavargatni. Előre eltervezni, hogy mi kerül a fazékba, milyen fűszerrel fogom megbolondítani... irtóra élvezetes feladat. A tervezéstől a megvalósulásig, minden percét élvezem. Ha a gyümölcs vagy zöldség leszedésre került, indulhat a munka. És kezdetét veheti az ötletelés. Mit rakjak bele… mivel fűszerezzem…. mivel édesítsem? Az ötletet a tett követi, és belevetem magam a munkába. Pucolok, darabolok, turmixolok, füszerezek és fakanalat ragadok. Aztán keverem-kavarom, kóstolom és szagolom, a legvégén pedig üvegbe zárom.

Embereket élelemmel ellátni felelősség, én pedig kényeztetni akarom azokat, akik valamilyen úton módon az utamba kerülnek!

Dia EdoDia és Edó

Két nő, mozgalmas életmód, hasonló karakter, eltérő foglalkozás, egységes értékrend. 


Dia: természetvédelmi mérnők, túravezető a Fertő- tájon, 
Edó: kézműves termékek készítője a Fertő-parton.  
 
Mindketten fontosnak tartjuk a családi gyökereinket, és noha földrajzilag nagyon távol eső helyen születtünk egymástól, mégis a közös hitrendszer, életszeretet és akaraterő nagyon hasonlóvá tett bennünket.
Védjegyes tagjai vagyunk az Alpokalja-Fertő-Táj Vidékfejlesztési Egyesületnek, mert hiszünk benne, hogy a valódi érték a vidék minőségében rejlik.
 
Hiszünk abban, hogy ha megkeressük a módját annak, hogyan tudjuk világunkat boldogabbá tenni, máris létrehoztunk valami fontosat.
A közösség ereje, a lakóhely ismerete, a vidékhez való kötődés erőssége adja azt a pluszt amit átadni szeretnénk programjainkon.
 
Dia, a környezettudatos szemléletmóddal, a természet iránti rajongásával, példamutatóan vezeti túráit és tágítja az őt körülvevő emberek látásmódját, és ismereteit.
Edó szerint a látszólag olyan kis dolgok, mint az étkezés, rendkívül fontosak!
Nagy hangsúly fektet arra, hogy kézműves műhelyében készült termékeit minőségi alapanyagból és gondosan készítse el. Fontosnak tartja, hogy tudjuk mivel tápláljuk testünket, honnan szerezzük be élelmünket és hogyan kerül az asztalra.

KÖVETKEZŐ KÖZÖS PROGRAMUNK FACEBOOK ESEMÉNYE

 

Azt hiszem már többször említettem ezen a felületen, hogy szerencsés vagyok. 
Szerencsés vagyok, mert mióta fáradhatatlanul főzöm a lekvárokat, rengeteg gyümölcsöt kapok, hiszen “hírem” elterjedt, és már az ismerősök ismerősei is gyűjtik a felhasználást mellőző gyümölcsöket, azzal a felkiáltással, hogy jó lesz a “lekváros csajnak”!

Minden gyümölcsöt szívesen fogadok, és örömmel készítek belőlük lekvárokat.

Aztán, azért is szerencsés vagyok, mert az égiek minden évben bőséges terméssel látják el a barátaimat, barátaim barátait, és többek között engem is.

Ismét ajándék érkezett a házhoz: két láda birs.

Az első láda mennyiségét rögtön feldogoztam, de a másodikat hetekig halasztgattam. Addig viszont a kamrában olyan bódító illat terjengett, hogy élvezet volt oda belépni.

Emlékszem gyerekkoromban nagyanyám a szekrény tetején tartotta szobaillatosítóként. A kamrámba belépve így minden egyes nap eszembe jutott a nagyim.

Mivel mindkét láda most már feldolgozásra került, így most mindkét receptet közzéteszem, noha nincs jelentős különbség a kettő között.

Jöhet az első!

A gyümölcsöt egyenként megmostam, a szőrös részt egy kis kefével eltávolítottam, szárazra töröltem, majd 4 felé vágtam.

A gyümölcs kicsumázása embert próbáló feladat volt, egy éles késsel álltam neki, aminek hamarosan az lett a vége, hogy egy figyelmetlen pillanatban enyhe sérülést is szenvedtem a kezemen.

A teljes láda kemény birs csumázása után már a megerőltetéstől remegett a kezem.

Így esett meg, hogy a második ládát hagytam illatozni a kamrába majd 2 hétig. Akkor újra erőt vettem magamon és egy kellemes vasárnapi délután nekiestem a pucolásnak. Estére el is készültem vele, alaposan meglocsoltam citrommal, hogy ne barnuljon meg és másnap délután álltam neki a főzésének.

Visszatérve az első feldolgozott adagra, így alakult:

Hámozás, csumázás után vizet öntöttem alája, hogy ne égjen le, mert korábbi évek tapasztalatai alapján tudom, hogy a birs nehezen enged levet, így hamar leégne, ha nem kapna extra vizet.

A főzési idő nagyjából 40 percig tartott, akkor lekapcsoltam és a főzőlét leöntöttem róla, majd hagytam kissé hűlni.

A forró gyümölcsbe nem szívesen teszem bele a kézi turmixomat, így 20 perc után olyan hőmérsékletre csökkent, amit már a gép is elbírt.

A turmixolást követően a 4 kg tiszta birshez hozzáöntöttem 1 kg cukrot, 2 evőkanál fűszerkeveréket, amit fahéj, szegfűszeg és szerecsendió triójából alkottam - és a kamra polcán előre bekeverve várja mindig, hogy valamihez hozzálötyintsem-, 1 egész citrom facsart levét és fél evőkanál pektint.

A birset nem hámoztam, mert a héjában van a legtöbb pektin, így az extrán hizzáadott pektinnel is csínján bántam.

A lekvárnak való alapanyagot, mikor már mindent belekevertem, ismét feltettem főni, és folytonos kevergetés mellett-mivel a sűrű pép köpköd- egy percig sem hagytam magára.

30 percen át kevergetem, ekkor már a házban a bódító illat átvette a hatalmat. Végül sterilizált üvegekbe töltöttem, és száraz dunsztban hagytam kihűlni. 

A második verzió hasonlóképpen készült, mint az első, annyi különbséggel, hogy egy deka cukor sem került bele.

A pucolás, vízzel főzés, szűrés, majd turmixolás után a saját mézeskalács fűszerkeverékem és egy fél citromlevének hozzáadásával folytattam a munkálatot, 30 perc folytonos keverés és forrón üvegekbe töltéssel zártam a sort.

Tehát nulla cukor és nulla pektin ez esetben és jelentem ízre kifogástalan lett (legalábbis számunkra). A tartosságra vonatkozólag majd később referálok.

A birs fanyar íze remekül érvényesül, és finom sajtokkal, pirított dióval megbolondítva eszméletlenül jól harmonizál.

Ajánlom kipróbálásra!

Edó

Kóstolj bele a világomba

Ízeimmel egyre több helyen találkozhatsz

Örömmel tölt el, hogy termékeim már néhány vendéglátóhely elismerését is kivívták, melynek ékes bizonyítéka, hogy náluk is találkozhatsz az EDÓ ízekkel. Az egyes helyszínek neveire kattintva láthatod az elérhetőségeiket: Malacpofa Gasztro Deli, Rozetta Kávézó Kapuvár, Erhardt Pékség Sopron, Tornácos Ház, Koffer Borbár Sopron

Kedves Edit! Le a kalappal a lekvárod előtt! Ma bontottam ki, s mivel én sok és finom lekvárt készítek, kritikusan kóstoltam. Őszintén mondhatom, hogy rendkívül finom, tartalmas, ízletes és legfőképpen nem édes! Gratulálok!

Szalai Ibolya

Edó, most kóstoltam először a fűszeres almalekvárt, hát valami fantasztikus!!! Nagyon köszönjük a finomságaitokat!

Erhardt Zsuzsa

Az egyik kedvenc: Anyuka zakuszkája... Hűvös napokon (is) a nyár ízeit juttatja eszünkbe! Pirítóson vagy csak úgy, kanállal az üvegből. Egy baj van vele, nagyon hamar elfogy. Othello és a Karácsonyi Izabella: palacsintába vagy piskótához... különleges, egyedi ízélményt varázsol az amúgy "szokványos" ételekből!

Folyi Andrea

Szeretettel ajánlom mindenkinek, aki az igényes, minőségi étkezést és a természetes alapanyagokat tartja szem előtt! Minden terméked isteni finom Edó, de a személyes kedvencem a sárgabarack chutney és a zakuszka! A vendégeink is imádják a szendvicseinkben vagy kenceként a friss kovaszos kenyérhez!

Soproni-Tucsek Tündi

Írj nekem!

Partnereim

elgusto logo1 erhardt logo kofferbar  logo by    malacpofa   rozetta   tornacos logo